Duke rritur vetëm rrush vendas sicilian në 25 hektarë të

Duke rritur vetëm rrush vendas sicilian në 25 hektarë të

29.10.2021, 8:09:28 e pasdites
Duke rritur vetëm rrush vendas sicilian në 25 hektarë të saj, Arianna Occhipinti është vendosur në panteonin e prodhuesve verë ikonë të Siçilisë. SP68 Rosso është në thelb një Cerasuolo di Vittoria, përzierja tradicionale e Frappato dhe Nero d'Avola të rajonit. Ajo zgjedh të etiketojë nën IGT në mënyrë që të mund të vjetrojë verën për një kohë më të shkurtër sesa lejon DOCG, në mënyrë që të krijojë një version super të freskët të përzierjes tradicionale. Bujqësia është organike [e çertifikuar], biodinamike dhe me ndërhyrje të ulët. Vreshtat janë 15 vjeç në moshë [të mbjella nga Arianna] në rërë të kuqe, shkumës, tokë gëlqerore në lartësi 280 metra. Fermentimi spontan me maja vendase me makerim të lëkurës 2 javë në rezervuarë betoni, të moshës 6 muaj në kazanët e betonit, i ndjekur nga 1 muaj në shishe. E pafiltruar. Ngjyra transparente e kuqe-vjollcë, me aroma të qershisë së zezë, luleshtrydheve, livandos dhe mineralit të tymosur. Shega, luleshtrydhet, qershia e zezë, rrush pa fara e kuqe, gjurma e marigoldit të egër dhe një tronditje e specit të bardhë rregullohen nga aciditeti i butë dhe taninet e çajit të zi të butë. Boronicë, fik dhe një gjurmë e bergamotit mbushin fundin. I këndshëm, i hijshëm dhe i freskët. 70% Frappato, 30% Nero d'Avola 12.5% ​​Alkool Occhipinti 'SP68 Rosso' Terre Siciliane IGT 2019 #vinobiologico #vinisiciliani #vinvivant #lowintervention #organicwine #vinnaturel #drinkbetterwine #vinosiciliano #vinoitaliano #sicilianwine #vinbio #vinbiologique #winereview #vinorosso #terresiciliane #biodynamicwine #vinbiodynamique #frappato #nerodavola #instavino #italianwinelover #redwine #winestagram #ariannaocchipinti #sp68rosso #caravino

Artikujt e lidhur